läti-eesti

Kodėl verta užsakyti latvių kalbos vertimus iš „Transly“ vertimų biuro?

Puikūs latvių kalbos vertimai

„Transly“ vertimų biurui suteiktas tarptautinis ISO 17100:2015 kokybės sertifikatas, reiškiantis, kad „Transly“ vertimų biuras atitinka visus vertimo paslaugų teikimo reikalavimus. Iš mūsų užsakyti latvių kalbos vertimai išlaikys originalią teksto prasmę, bus be klaidų ir natūraliai skambės skaitančiajam. Štai kodėl vertimo procese atsižvelgiame į numatytą teksto prasmę ir perteikiame ją skaitytojui ar naudotojui lengvai suprantama forma. Tvirtai tikime, kad gerą latvių kalbos vertimą lengvai supras latviškai kalbantis verslo partneris, klientas ar kolega, nepriklausomai nuo jų kilmės ir gimtosios kalbos. Atliekame tikslius ir terminologiškai teisingus teisinius vertimus. Norėdami pasiekti geriausius rezultatus, paprašysime papildomos informacijos ir, jei reikia, peržiūrėsime šaltinio tekstą. Jei norite įsitvirtinti Latvijos rinkoje, galime lokalizuoti vertimą Latvijos auditorijai – tai ypač svarbu verčiant svetaines, rinkodaros tekstus, saugos duomenų lapus ir pan.

läti tõlge

Greiti latvių kalbos vertimai

Dirbame greitai. Dėl puikių „Transly“ techninių galimybių, kvalifikuotų vertėjų ir sklandžių procesų mūsų vertimai taip pat atliekami greičiau. Nuolat dedame visas pastangas, kad atsakytume jums kaip įmanoma greičiau bei pasiūlytume geriausias kainas. Jei reikia, galime dar labiau pagreitinti procesą ir vieną projektą paskirdami keliems vertėjams vienu metu. Sparčiai besivystanti neuroninio mašininio vertimo technologija padeda papildomai pagerinti mūsų darbo našumą. Šiuolaikinė vertimo programinė įranga, aptinkanti pasikartojimus tekste, dar labiau padeda paspartinti mūsų darbo procesą. Verčiant į latvių kalbą, efektyviai laikomės proceso, išlaikome lankstumą, greitai priimame sprendimus. Galime drąsiai teigti, kad „Transly“ yra viena iš greičiausių vertimo paslaugų teikėjų šioje srityje.

kiire läti tõlge

Nebrangus latvių vertimas

„Transly“ siūlo geriausią vertimų kainos ir kokybės santykį. Mūsų vertimo projektai vykdomi naudojant moderniausias technologijas, o prie jų dirba magistro laipsnius turintys vertėjai bei profesionalūs redaktoriai. Kadangi naudojame išmanią vertimo programinę įrangą ir nuolat tobulinamas mašininio vertimo technologijas, galime pasiūlyti itin palankią kainą latvių kalbos vertimui. Taip pat siūlome nuolaidą už tekste pasikartojančius segmentus. Tai ypač svarbu nuolatiniams partneriams: kuo daugiau panašių tekstų verčiame, tuo mažesnę vertimo kainą galime pasiūlyti savo lojaliems klientams. Kiekvieną segmentą verčiame tik vieną kartą, tad už jį taip pat turėsite mokėti tik vieną kartą. Tad galite būti tikri, kad pateikiame jums geriausią pasiūlymą.

soodne läti tõlge

Sklandus vertimo procesas

Padėsime vertimo procesą padaryti kuo sklandesnį ir patogesnį. Turėdami daug žinių ir patirties, sugebėjome sukurti sprendimus, leidžiančius mums sistemingai valdyti vertimus, sykiu naudoti vertimo atmintis, terminų bazes ir centrinę darbo srauto sistemą. Žinome, kad projektų valdymas apima daug daugiau nei tik teksto vertimą iš vienos kalbos į kitą. Norint užtikrinti streso nekeliančią užsakymo patirtį, skaidrų biudžetą ir laiku atliekamus latvių kalbos vertimus, būtina turėti sklandų darbo srautą. Tad sumažinome arba automatizavome visas daug laiko reikalaujančias standartines procedūras. Galite būti tikri, kad tiek biudžetas, tiek vertimo terminas atitiks jūsų didžiausius lūkesčius.

mugav läti tõlge

Konfidencialumas garantuojamas

Garantuojame visų tekstų konfidencialumą. Skaitmeninė sauga, duomenų apsauga ir konfidencialumas yra aspektai, į kuriuos savo darbe žiūrime labai rimtai. Į vertimo paslaugų sutartį įeina konfidencialumo reikalavimas. Jei reikia, taip pat galime sudaryti atskirą susitarimą dėl konfidencialumo. Vertimo programinės įrangos ir patikimo saugojimo serverio naudojimas padeda sumažinti duomenų nutekėjimo riziką. Kadangi naudojama vertimo programinė įranga, failų nereikia siųsti el. paštu, o tai padeda išvengti duomenų nutekėjimo ir klaidingai nusiunčiamų el. laiškų. Be to, į mūsų vertimo procesą integruotas kopijos kūrimas realiuoju laiku, tad jūsų latvių kalbos vertimai su mumis yra saugūs.

konfidentsiaalne läti tõlge

Visos su vertimu susijusios paslaugos iš vienos agentūros

Norime, kad jūsų bendradarbiavimas su mumis būtų kuo patogesnis. Darysime viską, kad patenkintume visus jūsų pageidavimus dėl vertimo, redagavimo ir turinio kūrimo, taip pat viską, kas susiję su šiomis paslaugomis. Todėl siūlome ir paieškos optimizavimo paslaugą išverstoms svetainėms, ir lokalizavimo paslaugą internetinėms parduotuvėms. Mūsų paslaugos taip pat apima vertimo konsultacijas, vertimo kokybės vertinimą, įgarsinimą ir dubliavimą. Be to, džiaugiamės galėdami pasiūlyti verstų tekstų maketavimo, dizaino ir spausdinimo paslaugas. Taigi, visas su latvių kalbos vertimu susijusias paslaugas lengvai ir patogiai rasite vienoje vietoje.

läti tõlkebüroo

„Transly“ vertimų biuras siūlo profesionalius vertimus, kurie taupo jūsų laiką ir pinigus.

Norėdami pateikti užsakymą, atsiųskite mums el. laišką arba užpildykite užklausos formą ir nurodykite šią informaciją:

  • kokios paslaugos jus domina;
  • kokiomis kalbomis jums reikia paslaugos;
  • koks yra paslaugos terminas.

Pateikdami užklausą taip pat palikite bet kokią papildomą informaciją arba failą, kad galėtume viską išanalizuoti ir pateikti tikslią kainą.

Per valandą susisieksime su jumis ir pateiksime pasiūlymą.

Saada_päring

Kurią latvių kalbos vertimo paslaugą turėčiau rinktis?

Latvių kalbos techninis vertimas

Techninis vertimas apima tokias sritis kaip inžinerija, statyba, aplinkos apsauga ir technologijos, informacinės technologijos, transportas, automatika ir kt. Dažniausiai pasitaikantys tekstų tipai, kuriems reikalingas techninis vertimas, yra, pavyzdžiui, naudotojo vadovai, saugos instrukcijos, greito paleidimo vadovai, sąrankos vadovai, ataskaitos ir programos. Techninis vertimas sudaro labai svarbią „Transly“ teikiamų paslaugų dalį. Verčiame vartotojo vadovus ir su IT susijusius tekstus į latvių kalbą, lokalizuojame programas latviškai kalbančiai rinkai, siūlome daug kitų paslaugų.

tehnikatekstide tõlkimine läti keelde

Internetinių puslapių vertimas į latvių kalbą

Internetinių svetainių vertimas yra viena iš populiariausių mūsų teikiamų vertimo paslaugų. Kokybiškas internetinės svetainės vertimas padeda kurti patikimą įmonės įvaizdį. Dėl šios priežasties mes patogiai, greitai ir kokybiškai išversime į latvių kalbą jūsų įmonės internetinę svetainę. Vietoj rankinio internetinių tekstų kopijavimo ir skelbimo naudojame naują technologiją, kuria galime automatiškai eksportuoti internetinių svetainių tekstus ir importuoti vertimus. „Transly“ latvių kalbos vertėjai ir redaktoriai išmano SEO principus, todėl svetainių, internetinių tekstų bei tinklaraščių vertimo procese nuolat atsižvelgiama į strateginius raktinius žodžius.

kodulehe tõlkimine läti keelde

Ekonominių tekstų vertimas į latvių kalbą

Ekonominių tekstų vertimas į latvių kalbą – svarbi sritis, apimanti metinių ataskaitų latvių kalbos vertimus, taip pat apskaitos dokumentų, banko išrašų, mokėjimo įrodymų ir kt. vertimą į latvių kalbą. „Transly“ gali pasiūlyti daug privalumų, jeigu planuojate įsigyti ekonominių tekstų latvių kalbos vertimą, pvz. finansų žodyno ir apskaitos bei bankininkystės terminijos išmanymą, konfidencialumą, greitį, gerą bendravimą, puikų kainos ir kokybės santykį.

majandustõlge läti keelde

Teisinių tekstų vertimas į latvių kalbą

Teisinis vertimas į latvių kalbą apima sutarčių, teismo dokumentų ir teisės aktų vertimą. Vadovaudamiesi ISO sertifikuotais kokybės procesais, atliekame tikslius ir terminologiškai teisingus teisinių tekstų vertimus į latvių kalbą. „Transly“ laikosi griežtų asmens duomenų apsaugos taisyklių ir konfidencialumo reikalavimų, kurie yra ypač svarbūs teisiniams vertimams.

õigustekstide tõlkimine läti keelde

Rinkodaros tekstų vertimas į latvių kalbą

Rinkodaros teksto vertimas į latvių kalbą gali būti laikomas sėkmingu, jeigu latvių kalba tiksliai perteikiama žinutė, vertimas atspindi prekės ženklo vertybes ir stilių, o, svarbiausia, latvių vertimas net neatrodo kaip vertimas. Rinkodaros tekstų vertimus į latvių kalbą apima produktų aprašymų, svetainių, internetinių parduotuvių, apžvalgų, straipsnių, šūkių, reklamų, kampanijų pranešimų, pardavimo pasiūlymų, įmonės misijų ar vizijų arba prekės ženklo vertybių vertimai. „Transly“ siūlo ne tik profesionalius rinkodaros tekstų vertimus, bet ir lokalizavimo ir perkūrimo latvių kalba arba kūrybinio vertimo į latvių kalbą paslaugas.

turundustekstide tõlkimine läti keelde

Mokslinių tekstų vertimas į latvių kalbą

Mokslinių tekstų vertimas į latvių kalbą – viena pagrindinių mūsų paslaugų. Mūsų klientai: Talino universitetas, Talino technologijos universitetas, Estijos mokslinių tyrimų taryba, Estijos geologijos tarnyba, Estijos aplinkos tyrimų centras, „Praxis“ politikos studijų centras, Estijos švietimo ir mokslinių tyrimų ministerija ir kt. Versdami mokslinius straipsnius ar daktaro disertacijas į latvių kalbą, ypatingą dėmesį skiriame atitinkamai terminologijai ir glaudžiai bendradarbiaujame su klientu, kad užtikrintume kokybišką vertimą.

teadustekstide tõlkimine läti keelde

Medicininių tekstų vertimas į latvių kalbą

Medicininis vertimas į latvių kalbą apima, be kita ko, medicinos prietaisų naudotojo vadovų, informacijos apie vaistus, pacientų informacinių lapelių, medicinos bylų, farmacinių tyrimų ir kt. vertimą į latvių kalbą. Visiems mūsų latvių kalbos vertimams taikomas ISO standarto kokybės užtikrinimo procesas, kuris garantuoja, kad vertimai į latvių kalbą bus tikslūs, atlikti laiku ir atitiks kitus kokybės standarto reikalavimus. Kiti privalumai pasirinkus „Transly“ – konfidencialumas, greitis ir puikus kainos ir kokybės santykis.

meditsiinitekstide tõlkimine läti keelde

Saugos duomenų lapo vertimas į latvių kalbą

Saugos duomenų lapas – dokumentas, pateikiantis informaciją apie tai, kaip užtikrinti saugų cheminės medžiagos naudojimą visoje tiekimo grandinėje. Kadangi kiekvienas saugos duomenų lapo tiekėjas yra atsakingas už saugos duomenų lapo turinį, saugos duomenų lapų vertimą į latvių kalbą geriausia patikėti „Transly“ vertimų biurui. Ne tik verčiame tekstą, bet ir nustatome galimus esminius jo trūkumus ar neatitikimus. Turime didelę saugos duomenų lapų vertimo į latvių kalbą patirtį. Visada laikomės naujausių atitinkamų teisės aktų ir oficialios terminologijos, kad užtikrintume jūsų saugos duomenų lapų vertimų teisingumą, aiškumą ir tikslumą.

ohutuskaartide tõlkimine läti keelde

Lokalizavimas latvių kalba

Programinės įrangos lokalizavimas yra kompiuterinės programos ar mobiliosios programos vertimas ir pritaikymas Latvijos rinkai. Programinės įrangos lokalizavimo metu atsižvelgiama į Latvijos vartotojų poreikius ir įpročius. Programinės įrangos lokalizavimo darbus „Transly“ patiki profesionaliems vertėjams, kurie turi technologinių žinių ir kuriems latvių kalba yra gimtoji.

tarkvara lokaliseerimine läti

Latvių kalbos vertimo žodžiu paslaugos

Latvių kalbos vertimą žodžiu apima šnabždamasis vertimas, nuotolinis vertimas žodžiu, konferencijų vertimas ir nuoseklusis vertimas – vertimo paslaugos, reikalingos renginiuose, susitikimuose, mokymo kursuose, sudarant notarinius sandorius ir kt. „Transly“ latvių kalbos vertėjai žodžiu – aukštos kvalifikacijos specialistai, turintys ilgametę patirtį įvairiose srityse. Padėsime jums išsirinkti vertimo žodžiu paslaugą, geriausiai atitinkančią jūsų poreikius.

suuline tõlge läti keelde

Sertifikuotų tekstų vertimas į latvių kalbą

Bendradarbiaujame su prisiekusiais latvių kalbos vertėjais, tad siūlome sertifikuotą oficialių dokumentų vertimą į latvių kalbą. Prisiekęs latvių kalbos vertėjas prisiima atsakomybę už vertimo teisingumą savo parašu ir antspaudu. Jei reikalingas sertifikuotas latvių vertimas, pavyzdžiui, teikiant prašymą priimti į mokyklą, keliaujant ar teismo procese, tik prisiekę vertėjai yra kompetentingi išversti tokius dokumentus į latvių kalbą.

vandetõlge läti keelde

Geriausias vertimas – žmogaus indėlio ir technologijų rezultatas. Pasinaudokite geriausiomis „Transly“ vertimų biuro paslaugomis.

Vertimų kalbos

Lietuvių-latvių ir latvių-lietuvių vertimai

Daugiau nei du milijonai žmonių kalba lietuvių kalba kaip gimtąja kalba. „Transly“ į lietuvių kalbą verčia interneto svetaines, vartotojo vadovus, lankstinukus, sutartis, rinkodaros tekstus ir daug kitų dalykų. Taip pat verčiame iš lietuvių kalbos į latvių kalbą. Atsiųskite mums lietuvių-latvių-lietuvių vertimo užklausą! Lauksime jūsų užklausų.

leedu tõlge

Anglų-latvių ir latvių-anglų kalbų vertimas

Angliškai kalba 1,5 mlrd. žmonių visame pasaulyje! „Transly“ į anglų kalbą verčia interneto svetaines, vartotojo vadovus, lankstinukus, sutartis, rinkodaros tekstus ir daug kitų dalykų. Taip pat verčiame iš anglų kalbos į latvių kalbą. Atsiųskite mums anglų-latvių-anglų vertimo užklausą!

inglise tõlge

Prancūzų-latvių ir latvių-prancūzų vertimas

Ar žinojote, kad daugiau nei 200 milijonų žmonių visame pasaulyje kalba prancūziškai? Į prancūzų kalbą verčiame interneto svetaines, meniu, sutartis, rinkodaros tekstus ir daugelį kitų tekstų. Taip pat verčiame iš prancūzų kalbos į latvių kalbą. Atsiųskite mums prancūzų-latvių-prancūzų vertimo užklausą!

prantsuse-tõlge

Ispanų-latvių ir latvių-ispanų vertimas

Ar žinojote, kad Europos ispanų kalba ir Lotynų Amerikos ispanų kalba skiriasi viena nuo kitos? „Transly“ verčia svetaines, sutartis ir daug kitų dalykų į ispanų kalbą. Taip pat verčiame iš ispanų kalbos į latvių kalbą. Atsiųskite mums ispanų-latvių-ispanų vertimo užklausą!

hispaania tõlge

Italų-latvių ir latvių-italų vertimas

Italų kalba visame pasaulyje šneka maždaug 85 milijonai žmonių. Į italų kalbą verčiame interneto svetaines, vartotojo vadovus, lankstinukus, sutartis, rinkodaros tekstus ir daug kitų dalykų. Taip pat verčiame iš italų kalbos į latvių kalbą. Atsiųskite mums italų-latvių-italų kalbų vertimo užklausą! Lauksime jūsų užklausų.

Itaalia tõlge

Vokiečių-latvių ir latvių-vokiečių vertimas

Padarius rašybos klaidą vokiečiai į ją žiūrės labai nepalankiai. „Transly“ į vokiečių kalbą verčia interneto svetaines, vartotojo vadovus, lankstinukus, sutartis, rinkodaros tekstus ir daug kitų dalykų. Taip pat verčiame iš vokiečių kalbos į latvių kalbą. Atsiųskite mums vokiečių-latvių-vokiečių vertimo užklausą! Lauksime jūsų užklausų.

saksa-tõlge

Rusų-latvių ir latvių-rusų vertimai

Ar žinojote, kad rusiškose svetainėse kreipiantis į skaitytoją yra įprasta vartoti formalųjį jūs? „Transly“ į nepriekaištingą rusų kalbą verčia interneto svetaines, produktų aprašymus, sutartis ir daug kitų dalykų. Taip pat verčiame iš rusų kalbos į latvių kalbą. Atsiųskite mums rusų-latvių-rusų vertimo užklausą!

vene tõlge

Suomių-latvių ir latvių-suomių vertimas

Daugiau nei penki milijonai žmonių kalba suomiškai. „Transly“ į suomių kalbą verčia interneto svetaines, vartotojo vadovus, lankstinukus, sutartis, rinkodaros tekstus ir daug kitų dalykų. Taip pat verčiame iš suomių kalbos į latvių kalbą. Atsiųskite mums suomių-latvių-suomių vertimo užklausą!

soome tõlge

Norvegų-latvių ir latvių-norvegų vertimas

Apie 5 mln. žmonių gimtoji kalba yra norvegų. „Transly“ į norvegų kalbą verčia interneto svetaines, vartotojo vadovus, lankstinukus, sutartis, rinkodaros tekstus ir daug kitų dalykų. Taip pat verčiame iš norvegų kalbos į latvių kalbą. Atsiųskite mums norvegų-latvių-norvegų vertimo užklausą! Lauksime jūsų užklausų.

norra tõlge

Estų-latvių ir latvių-estų vertimai

Maždaug milijono žmonių gimtoji kalba yra estų. „Transly“ į estų kalbą verčia interneto svetaines, vartotojo vadovus, lankstinukus, sutartis, rinkodaros tekstus ir daug kitų dalykų. Taip pat verčiame iš estų kalbos į latvių kalbą. Atsiųskite mums latvių-estų-latvių vertimo užklausą!

estonian translation

Lenkų-latvių ir latvių-lenkų vertimas

Lenkų kalba visame pasaulyje kalba 38 milijonai žmonių. Į lenkų kalbą verčiame interneto svetaines, vartotojo vadovus, lankstinukus, sutartis, rinkodaros tekstus ir daug kitų dalykų. Taip pat verčiame iš lenkų kalbos į latvių kalbą. Atsiųskite mums lenkų-latvių-lenkų vertimo užklausą!

Poola tõlge

Ukrainiečių-latvių ir latvių-ukrainiečių vertimas

Daugiau nei 45 mln. žmonių bendrauja gimtąja ukrainiečių kalba. „Transly“ į ukrainiečių kalbą verčia interneto svetaines, vartotojo vadovus, lankstinukus, sutartis, rinkodaros tekstus ir daug kitų dalykų. Taip pat verčiame iš ukrainiečių į latvių kalbą. Siųskite mums ukrainiečių-latvių-ukrainiečių vertimo užklausą! Lauksime jūsų užklausų.

Ukraina eesti ukraina

Patikėkite mums savo vertimus. „Transly“ vertimų biuro vertėjai verčia greitai ir kokybiškai.

Dažniausiai užduodami klausimai apie latvių kalbos vertimus

Kaip galiu užsakyti latvių kalbos vertimą?

Prašome išsiųsti mums elektroninį laišką jei norite užsakyti latvių kalbos vertimą. Jeigu įmanoma, pridėkite norimą išversti tekstą. Taip pat nurodykite norimą laiko terminą ir trumpai apibūdinkite vertimo tikslą. Jeigu turite terminų bazes, nepamirškite jų pridėti ir patikslinkite norimą vertimo failo formatą. Mūsų projektų vadovas netrukus su jumis susisieks, užduos papildomus klausimus arba pateiks kainos pasiūlymą. Jeigu jums pasiūlymas bus priimtinas, tuomet pradėsime vertimą.

Ką reiktų žinoti prieš užsakant latvių kalbos vertimą?

„Transly“ vertimų biure dirba puikūs latvių kalbos vertėjai ir redaktoriai. Mūsų vertėjai ir projektų vadovai visada stengiasi darbus atlikti laiku ir kokybiškai, tačiau reikia turėti omenyje, kad latvių-anglų-latvių kalbų vertimai gali užtrukti ilgiau nei rusų-anglų-rusų ar suomių-anglų-suomių kalbų vertimai.

Ar latvių kalba yra plačiai paplitusi?

Latvijoje latviškai kalba 2 milijonai žmonių. Iš visų kalbančiųjų 1,3 milijonams žmonių tai yra gimtoji kalba. Už Latvijos teritorijos dar apie 100 000 žmonių kalba latviškai. Maždaug 37 % latvių, t.y. apie 725 000 žmonių namuose kalba rusiškai. Nors latvių kalba yra panaši į lietuvių kalbą, latvių kalba laikoma modernesne. Lietuvių kalba išlaiko daugiau archajinių kalbos bruožų. Latvių ir lietuvių kalbos yra priskiriamos prie Rytų baltų kalbų. Šių kalbų artimiausios giminiškos kalbos yra rytinėje dalyje esančios: armėnų, albanų, slavų ir iranėnų kalbos. Latvių ir lietuvių kalboms įtakos turėjo Vidurio Europos kentuminės kalbos. Nors latvių ir lietuvių kalbos neišlaikė daug sateminių kalbų bruožų, tačiau šios kalbos turi tiek kentuminių, tiek sateminių kalbų bruožų.

Kokia yra latvių kalba?

Latvių kalba yra indoeuropiečių, tiksliau – baltų kalba. Latvių kalba taip pat laikoma artimiausiu indoeuropiečių kalbų giminaičiu iš finougrų kalbų . Tai galima matyti iš latvių kalbos žodžių tarimo, kuris labiau panašus į estų ar suomių kalbą nei į kitas indoeuropiečių kalbas. Latvių kalba taip pat turi leksinių panašumų su vokiečių ir rusų kalbomis. Pavyzdžiui, rusiškas atitikmuo latviškam žodžiui „sirds“ (liet. širdis) yra „сердце“ („serdtse“), o vokiškas atitikmuo latviškam žodžiui „naba“ (liet. bamba) yra „Nabel“.

Kas latvių kalbą daro įdomia?

Didžioji dalis latviškų žodžių į žodyną buvo įtraukti tik per pastaruosius 200 metų. Latvių kalbininkai stengėsi pakeisti vokiečių kilmės žodžius. Tačiau naujai sukurti latviški žodžiai, kurie turėjo pakeisti vokiškus žodžius, ne visada yra latviškos kilmės. Ankstesnis latviškas žodis „pērve“ (liet. spalva) buvo sudarytas iš vokiško žodžio „verwe“. Šis žodis taip pat turėjo latvišką sinonimą „blaka“, kuris irgi atkeliavo iš vokiečių kalbos. Latviškas naujadaras žodžiui „spalva“ yra „krāsa“, šis žodis turi panašumų su rusų kalbos žodžiu „красить“ (liet. spalvinti). Sugalvoti visiškai savito naujadaro latviams šiuo atveju nepavyko. Latviai vengia įtraukti į savo žodyną angliškus skolinius. Pavyzdžiui, kompiuteris latviškai yra „dators“, o tai yra švedų kalbos žodžio „dator“ skolinys. Žodis klaviatūra latviškai yra „tastatūra“, tai primena vokišką žodį „Tastatur“. Nors buvo bandyta išvengti skolinių, didžioji dalis latviškų naujadarų yra kitų kalbų skoliniai. Nors latvių kalba pasiskolino daug vokiškų žodžių, įdomu yra tai, kad šios abi kalbos kalbine prasme visiškai nėra susijusios, nes latvių kalba nepriklauso germanų kalbų grupei.

Ką latvių kalba pasako apie pačius latvius?

Kalbos dažnai suteikia vertingų įžvalgų apie žmonių požiūrį, papročius ir įpročius. Tą patį galima pasakyti ir apie latvius. Latvių patarlė „Dzirdi daudz, runā maz“ (liet. klausosi daug, šneka mažai) vaizduoja, kad latviai yra santūrūs, mažai kalbantys žmonės. Kita latvių patarlė „Kā vecie svilpo tā jaunie danco“ (liet. kol jauni šoka, seni švilpauja) vaizduoja latvių visuomenės hierarchinę struktūrą. Latvių posakis „Sargi sevi pats, tad Dievs tevi sargās“ (liet. saugok save ir Dievas apsaugos) reiškia, kad latvių visuomenė yra individualistinė, o ne kolektyvinė. Reikia mokėti rūpintis savimi, o ne pasikliauti kitais žmonėmis.

Į ką reikėtų atsižvelgti prieš įžengiant į Latvijos rinką?

Latvijos verslo kultūra yra panaši į kitų Baltijos šalių ir Vokietijos kultūrą. Latviai didžiuojasi savo šalimi, kalba ir kultūra. Jiems visuomet smagu, kai kitų šalių žmonės bando su jais kalbėti latviškai. Prieš žengiant į Latvijos rinką, vertėtų vadovautis šiais patarimais:

  • Susitikimai trumpi. Latviams patinka trumpi susitikimai. Trumpos ir aiškios kalbos, išankstinis pasiruošimas ir tiesmukiškumas – greitas ir užtikrintas būdas sėkmei pasiekti.
  • Latviai mėgsta vėluoti. Jie stengiasi atvykti laiku į susitikimus su užsienio partneriais, tačiau tai ne visuomet pavyksta. Latviai nėra itin punktualūs.
  • Verslas latviams yra svarbus. Jų konservatyvumas pasireiškia aprangoje ir verslo susitikimų planavime. Jie nėra linkę juokauti verslo klausimais.
  • Latvių organizacijų struktūra yra hierarchinė, o verslo kultūra formali. Sprendimus priima aukščiausieji vadovai, todėl tai užtrunka netrumpai.
  • Latviams patinka telefono skambučiai. Geriausias būdas susisiekti su Latvijos verslo partneriu yra telefonu. Tai užtikrina, kad visi klausimai bus išspręsti. Tačiau svarbūs verslo susitikimai vyksta akis į akį.
  • Latviams patinka individualūs susitikimai. Dideli susibūrimai latvių verslo susitikimams nėra tinkami. Tokiu atveju abi susitikimo puses turi atstovauti du skirtingi žmonės, tačiau būtų daug greičiau ir geriau jeigu susitikime būtų galima kalbėtis tik tarpusavyje.

Skaityti daugiau

VERTIMŲ BIURAS, VERTIMAI RAŠTU, REDAGAVIMAS, TURINIO KŪRIMAS, VERTIMO PASLAUGOS, APIE MUS